poniedziałek, 18 lutego 2019

Porozmawiajmy o nienawiści [Inauguracja cyklu: City Docs]



Mowa nienawiści to zwłaszcza ostatnio temat bardzo na czasie. Wszyscy wiemy, jakie może przynieść skutki zarażanie nienawiścią. 21 lutego DCF zaprasza na wyjątkowe spotkanie. Zobaczymy dokumentalny film „Wielebny W.” w reżyserii Barbeta Schroedera i porozmawiamy. W filmie szanowany mnich z Birmy, znany jako Wielebny Wirathu, od lat rozpowszechnia antymuzułmańską retorykę nienawiści i podżega do etnicznych czystek. Rządząca krajem wojskowa junta jest bierna wobec jego działalności. Możliwe, że jest im to na rękę. Barbet Schroeder w swojej karierze wyreżyserował m.in. „Ćmę barową" na podstawie prozy Charlesa Bukowskiego oraz dokument „Adwokat terroru”.

Zrealizowany w 2017 roku „Wielebny W.” był nominowany m.in. do Złotego Oka na MFF w Cannes. A warto wspomnieć, że nienawiść kwitnie nie tylko w dużych miastach, choć być może tam jest najbardziej dostrzegalna i dlatego warto o niej rozmawiać.

Projekcją tego filmu i dyskusją DCF otwiera nowy cykl City Docs. W cyklu obejrzymy pełnometrażowe dokumenty, po każdym filmie zorganizowana zostanie dyskusja. Na początek mowa nienawiści i manipulacja ideami, która prowadzi do przemocy i zniszczenia. Gośćmi będą: prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Ziad Abou Saleh, Kamila Kamińska-Sztark, a spotkanie poprowadzi redaktor Małgorzata Waszkiewicz.

Wszyscy mówią o mowie nienawiści, po śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska – zauważa dr Kamila Kamińska-Sztark, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Wrocławskiego do spraw odpowiedzialności społecznej, kierownik Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Wrocławia, adiunkt w Zakładzie Edukacji Międzykulturowej i Badań nad Wsparciem Społecznym. – Mam nadzieję, że ta śmierć i przyniesie zero tolerancji dla symboliki i słów szerzących nienawiść – dodaje.

Dr Kamila Kamińska-Sztark chce rozmawiać z widzami o wielu aspektach mowy nienawiści i o tym, do czego zmierza społeczeństwo. Ziad Abou Saleh jest Syryjczykiem. W 1989 roku skończył studia informatyczne, jest doktorem socjologii, mieszka we Wrocławiu ponad 33 lata. Jackowi Sutrykowi bliskie są otwartość i tolerancja. Jest dumny ze współpracy z wrocławskim Przymierzem Pastorów, zajmuje się potrzebami cudzoziemców – wrocławian, osób niepełnosprawnych. Stanowczo sprzeciwia się nienawiści.

Na spotkanie w nowym cyklu City Docs zapraszamy 21 lutego o godzinie 18 do sali Lwów.

Małgorzata Matuszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz