poniedziałek, 25 lutego 2019

Cykl: KinoUkraina w kinie DCF. Pokaz filmu "Kiedy upadają drzewa" w reż. Marysi Nikituk.







Zapraszamy na drugi pokaz z cyklu „KinoUkraїna w kinie DCF”, w ramach którego prezentujemy najlepsze nowe kino znad Dniepru. „Kiedy upadają drzewa” to historia namiętnej miłości młodych bohaterów, która rozrywa się na tle beznadziei ukraińskiej prowincji. Zbuntowana Larysa najchętniej by uciekła w szeroki świat ze Szramem, który jest na bakier z prawem. Na drodze ku ich wolności stają jednak opresyjne stosunki społeczne i brutalność kryminalnych porachunków. Zakazanej miłości swojej kuzynki i miejscowego rozrabiaki przygląda się pięcioletnia Witka. Z pułapki surowej rzeczywistości pozwalają uciec wizje magicznej i dobrej strony świata, którą dostrzegamy dzięki wyobraźni małej dziewczynki. 

KIEDY UPADAJĄ DRZEWA /Ukraina, Polska, Macedonia 2018/

Scenariusz i reżyseria: Marysia Nikitiuk

Zdjęcia: Michał Englert, Mateusz Wichłacz

Obsada: Anastasija Pustowit, Maksym Samczyk, Sonia Chałajimowa, Maria Swiżyńska 

Dramat koprodukcji polsko-ukraińsko-macedońskiej jest pełnometrażowym debiutem reżyserki i scenarzystki Marysi Nikituk. Scenariusz filmu zdobył Nagrodę ScripTeast im. Krzysztof Kieślowskiego, jury której tak uzasadniało swój wybór: "Scenariusz przedstawia zniewalający obraz symboli i narracji, które przenikając się ze sobą, tworzą niezwykły świat, który jest jednocześnie przerażający, magiczny, zmysłowy i zabawny, ale nigdy nie przekracza granic autentyczności”. Zdjęcia do filmu zrealizował nagradzany na festiwalach w Berlinie i Sundance Michał Englert wraz z Mateuszem Wichłaczem. Światowa premiera filmu miała miejsce na Berlinale w sekcja Panorama, która jest dedykowana odważnym i niekonwencjonalnym obrazom. Chwalony zwłaszcza za stronę wizualną i określany mianem „mrocznej erotycznej baśni” film zebrał w międzynarodowej prasie pozytywne recenzje (m.in. w „The Hollywood Reporter”): „debiut pełen śmiałości, talentu i obiecującej energii”, „świeży powiew ze Wschodu”, „prawdziwe odrodzenie kina ukraińskiego”, „znakomity przykład współczesnego dramatu”. 






***

Po pokazie odbędzie się spotkanie poświęcone osiągnięciom, problemom i perspektywom polsko-ukraińskiego dialogu. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy Tomasza Sikorę – muzyka zespołu Karbido, kompozytora, założyciela niezależnej oficyny wydawniczej Hermetyczny Garaż. Nasz gość jest jednym z najbardziej aktywnych uczestników polsko-ukraińskiej kooperacji kulturalnej, m.in. dzięki wieloletniej współpracy z najwybitniejszymi postaciami ukraińskiej kultury oraz jako organizator Festiwalu Twórczej Współpracy WROCloveUKRAINA. 

*** 

Zapowiedzi projekcji, recenzje filmów oraz aktualności ukraińskiego kina znajdą Państwo na naszym profilu na Facebooku: @DCFKinoUkraina

Małgorzata Matuszewska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz