piątek, 15 maja 2020

Long Story Short Film Festival 2020



Dolnośląskie Centrum Filmowe (DCF) organizuje pierwszy samodzielny festiwal filmowy w swojej historii. Pierwsza edycja odbędzie się on-line za pośrednictwem fanpage’u kina DCF oraz strony festiwalowej www.shortfestival.pl, i potrwa 8 dni (17-24 maja). Cały konkurs poświęcony będzie krótkim metrażom podzielonym na trzy kategorie: fabuła, animacja oraz dokument. Każdy znajdzie podczas festiwalu coś dla siebie, a nagrodą w tej rywalizacji będzie czek na 3 tys. zł, a także statuetka Salamandry, zarówno nawiązująca do flagowych kolorów Dolnego Śląska, jak i symbolizująca sprawiedliwość i odwagę.

Jest to pierwszy w historii Wrocławia i kina DCF festiwal filmowy przeprowadzony w pełni online. W jego ramach przedstawionych zostanie kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych polskich twórców filmowych. Do 5 maja swoje prace mogli nadsyłać twórcy niezależni, a także studenci i absolwenci szkół filmowych.

Do konkursu zgłoszono aż 177 filmów krótkometrażowych z całej Polski, z czego ponad 100 pozycji to filmy o charakterze fabularnym. 10 maja zakończył się etap selekcji i został opublikowany szczegółowy program wydarzenia.
Pierwsza edycja festiwalu została podzielona na dwie sekcje: Konkurs i Panoramę. Ta pierwsza będzie obejmować pokazy filmów wyselekcjonowanych z nadesłanych aplikacji, natomiast w ramach Panoramy zostaną zaprezentowane produkcje krótkometrażowe znanych twórców, np. twórcy „Bożego Ciała” i „Sali samobójców: Hejter” Jana Komasy. Dni festiwalu będą rozpoczynać się o godz. 13.00 sekcją konkursową animacji, następnie o 15.00 będą rozpoczynać się bloki dokumentalne, a o 18.00 fabularne. Dzień festiwalowy o godz. 21.00 będą kończyć pokazy z sekcji Panorama.

Pomysł takiego festiwalu i takiej formy powstał w odpowiedzi na zaistniałą sytuację epidemiczną i przełożenie 17. edycji festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity. Pragnąc nieść rozrywkę mieszkańcom Dolnego Śląska DCF stworzył Long Story Short Film Festiwal.

Chcąc inspirować, motywować i nagradzać zarówno młode talenty, jak i doświadczonych twórców, festiwal będzie prezentował filmy krótkometrażowe w formule szeroko dostępnej. To wyjątkowa okazja dla niezależnych filmowców, by ich praca została zobaczona oraz oceniona przez szerokie grono odbiorców. Filmy konkursowe będą dostępne dla widzów festiwalu przez cały okres trwania wydarzenia od momentu ich festiwalowej premiery. Inaczej niż filmy Panoramy – te będą dostępne jedynie w czasie przewidzianym w programie na ich projekcję.

Filmy krótkometrażowe są o tyle ciekawą formą przekazu, że w niewielkim czasie trzeba zawrzeć przesłanie, które na długo pozostanie w pamięci oglądających. Takim dziełem jest np.: „Katedra” z 2002 roku, która będzie emitowana podczas festiwalu w sekcji panoramicznej w czwartek (21 maja). Opowiada ona historię wędrowca zwiedzającego ogromną konstrukcję. Oglądając ten siedmiominutowy film towarzyszymy pielgrzymowi podczas przemierzania długich korytarzy i oglądania szczegółów ścian. Ale to miejsce trzyma w sobie tajemnicę i ukryty przekaz, który poznamy w momencie, gdy wzejdzie słońce.

Sama nazwa festiwalu jest złożona z angielskiego idiomu „long story short”, którego używa się w momencie, gdy chce się przekazać sedno zamiast długiej opowieści. Tym samym nazwa nawiązuje do istoty konkursu. Filmy krótkometrażowe powinny w skondensowany sposób przedstawiać pełnowymiarową historię i umieć w niedługim czasie w pełni zaangażować widzów.

Natalia Sobkowiak

Fot. materiały prasowe

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz