poniedziałek, 21 września 2020

Brave Cinema – nie bój się pójść do kina

Targi Edukacji Międzykulturowej odbywają się we Wrocławiu od 2014 roku. Przyświeca im szczególny cel – promowanie oraz rozwijanie dobrych praktyk międzykulturowych. Z uwagi na nietypową sytuację panującą w kraju, część wykładów oraz paneli dyskusyjnych będzie transmitowana online. Tegoroczne tematy wiodące targów to „zmiana” oraz „adaptacja” – w dobie pandemii wybrzmiewające jeszcze mocniej. W ramach targów odbywają się również pokazy filmowe Brave Cinema zaprogramowane przez organizatorów przy udziale kuratora filmowego Adama Kruka. Czeka nas tydzień pełen filmowych wrażeń, zbogacony ciekawymi prelekcjami lub dyskusjami po seansie.

W tym roku repertuar wyświetlany w ramach Brave Cinema jest niezwykle ciekawy pod kątem różnorodnego spojrzenia na świat. Podczas seansów będziemy mieli okazję przenieść się zarówno do Chin, jak i Indii, a nawet umiejscowionego w PolsceWietnamu. Produkcje podkreślają zmienność otaczającej nas rzeczywistości. Nie chodzi tu wyłącznie o zmiany samego środowiska i wpływu człowieka na planetę (jak ma to miejsce w filmie Antropocen). Twórcy podkreślają także oddziaływanie miejsca zamieszkania na rodzime wartości, jak w przypadku Smaku pho w reżyserii Mariko Bobrik.

Brave Cinema to filmowa okazja, aby zagłębić się w światy, do których na co dzień nie ma się dostępu. Stosunek polskiego społeczeństwa do ludności romskiej pełen jest negatywnych stereotypów. Szansą, aby je przełamać, a tym samym poznać lepiej tę kulturę, jest seans Królowej ciszy w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Opowiadana historia staje się tym ciekawsza, iż główna bohaterka nie nauczyła się mówić w żadnym języku, a jej jedynym sposobem komunikowania się jest taniec.

W ciągu filmowego tygodnia nie zabraknie również trudnego tematu związanego z migracjami. Podczas seansu Eldorado reżyser Markus Imhoff splata ze sobą okres II wojny światowej z aktualną polityką uchodźczą w Europie. Sam tytuł produkcji wskazuje na gorzki wydźwięk dokumentu szwajcarskiego twórcy. O wiele pozytywniejszy wydźwięk ma produkcja wieńcząca tegoroczne Brave Cinema – Jutro czeka nas długi dzień Pawła Wysoczańskiego. Długie lata spędzone na stworzeniu dokumentu przyczyniły się do powstania ciepłego, pełnego emocji obrazu, który zasiewa ideę bezinteresownej pomocy. Niezwykła postać Heleny Pyz, która wyjechała z Polski, aby wspierać osoby trędowate w indyjskiej miejscowości, w pełni zasłużyła na utrwalenie. Po projekcji warto zostać na spotkaniu z reżyserem, bowiem z pewnością pogłębi ono odbiór filmu.

W tym roku Targi Edukacji Międzykulturowej oraz odbywający się w ramach nich Brave Cinema będą szczególne. Koniecznym będzie zachowanie bezpiecznego dystansu, co drugie miejsce w kinie pozostanie puste, a twarze zostaną zakryte maseczkami. Pomimo tych nieudogodnień warto wybrać się na zaplanowane dyskusje lub projekcje w ramach tego wydarzenia, bo niewątpliwie pozwolą poszerzyć horyzonty.

Maja Jankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz