poniedziałek, 3 czerwca 2019

4 czerwca porozmawiajmy o wolności



Czas na rozmowę jest znakomity, bo właśnie jutro mija trzydzieści lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych do Senatu po II wojnie światowej. 

Z tej okazji DCF przypomina film wyjątkowy – „Ucieczkę z kina Wolność” Wojciecha Marczewskiego. Od premiery minie wkrótce 29 lat, a myślę, że dziś także Janusz Gajos, który zagrał cenzora Rabkiewicza, stałby oniemiały, zupełnie, jak jego postać, zdumiona buntem aktorów. Na pewno ten wybitny aktor ma o wolności mnóstwo do powiedzenia. 

Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych film zdobył Grand Prix i nagrodę dziennikarzy, Janusz Gajos dostał swoją nagrodę za wspaniałą męską rolę, Zygmunt Konieczny został wyróżniony za piękną muzykę. 

Poza granicami Polski musiał być swoistym egzotycznym objawieniem, skoro zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Fantastycznych (!) w Avoriaz.

Po projekcji porozmawiamy o wolności. Gośćmi będą: o. Maciej Zięba, prof. Andrzej Wiszniewski, prof. Paweł Rudnicki, Paweł Skrzywanek, a rozmowę poprowadzi Katarzyna Kaczorowska. 

Goście zostali zaproszeni nieprzypadkowo, bo prof. Wiszniewski był w Solidarności Walczącej i kontestował Okrągły Stół oraz wybory. Paweł Skrzywanek był działaczem podziemnych struktur NZS na Uniwersytecie Wrocławskim i współorganizował strajk na UWr. O. Maciej Zięba, zanim wstąpił do zakonu dominikanów, związał się z demokratyczną opozycją, m.in. prowadził kampanię Władysława Frasyniuka do władz Regionu Solidarności. Prof. Paweł Rudnicki jest politologiem, napisał m.in. książkę „Oblicza buntu w biografiach kontestatorów”. 

Zapytam o znaczenie 4 czerwca 1989 roku, o nadzieje i podziały, o to, jak to, co się wtedy wydarzyło oceniają z perspektywy 30 lat, ale też o uczestników tamtych wydarzeń, a w przypadku Andrzeja Wiszniewskiego – krytyków – zapowiada Katarzyna Kaczorowska, dziennikarka prowadząca spotkanie.

Zapowiada się gorący wieczór, bo wolność, której odzyskanie świętujemy, ma dziś różne oblicza. Wielu uważa, że jest zagrożona w Polsce, Europie, na świecie. Co jej zagraża? Pamiętam, jak uwierzyliśmy, że sukces wolnorynkowej gospodarki jest nie tylko możliwy, ale wręcz pewny. Rzuciliśmy się ku wolności bez umiaru. Znane stało się powiedzenie „Polacy chcieli wolności, a dostali kapitalizm”. 

DCF świętuje wolność także wolnym, bezpłatnym wstępem na tę projekcję i spotkanie. Wieczór zacznie się 4 czerwca o godzinie 18. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasach kina.

Małgorzata Matuszewska

Fot. materiały prasowe DCF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz