Już 4 września rozpoczyna się jeden z najbardziej wyczekiwanych festiwali filmowych. W tym roku hasłem przewodnim Millennium Docs Against Gravity jest „z czułości do świata”. Prezentowane produkcje będą poruszały problemy współczesnego świata za pomocą różnorodnej tematyki, takiej jak polityka, sport czy sztuka. Organizatorzy przygotowali aż 76 pozycji repertuarowych, które można oglądać przez ponad tydzień podczas 17. odsłony festiwalu. Przy takiej liczbie interesujących projekcji wyselekcjonowanie kilku, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest nie lada wyzwaniem. Niemniej jednak spróbujmy – poniżej siedem subiektywnie wybranych filmów, których nie można pominąć na Millennium Docs Against Gravity.
Tony Halik, reż. Marcin Borchardt
Tony Halik był niezwykle interesującą personą. Podróżnik, dziennikarz, filmowiec, który zrealizował około czterystu produkcji dokumentalnych. Jego programy były w komunistycznej Polsce formą ucieczki od szarej rzeczywistości oraz dawały możliwość poznawania najdalszych zakątków świata. Popularność, którą osiągnął Halik, pozwoliła mu balansować na granicy prawdy i fałszu w zakresie swoich osiągnięć. Dokument Borchardta stanowi tym samym nie tylko niesamowitą podróż po kontynentach, ale również próbę zagłębienia się w życiorys polskiego Indiany Jonesa. Przygoda z Halikiem niewątpliwie zachęca do rzucenia wszystkiego i zanurzenia się w podróżniczej pasji.
Kapitał w XXI wieku, reż. Justin Pemberton
Ekonomia nie brzmi jak dobry temat na film, zwłaszcza dokumentalny. Złożone pojęcia i skomplikowane mechanizmy sprawiają, że mało kto zagłębia się w tę tematykę. Tymczasem Kapitał Thomasa Piketty’ego stał się jedną z najważniejszych książek XXI wieku. Reżyser, dla przyciągnięcia uwagi widza, stworzył mozaikę różnych wypowiedzi przeplatanych urywkami seriali, filmów czy teledysków. Dzięki tej formule Pemberton w ciekawy sposób przekazuje wiedzę, którą w rzeczywistości każdy z nas powinien przyswoić.
Ważniejsza od królów, reż. Lauren Greenfield
Stare powiedzenie mówi, że mężczyzna jest głową, ale kobieta szyją. Historia zna wiele przykładów, będących dowodem na to, że za działaniami polityków w rzeczywistości często stoją ich żony. Jednym z nich jest opowieść o Imeldzie Marcos, która była Pierwszą Damą Filipin. Dokument Greenfield stanowi pigułkę wiedzy na temat przeszłości i teraźniejszości wyspiarskiego państwa. Zarejestrowany wywiad z Marcos zostaje zestawiony z archiwalnymi filmami. Z tego kolażu wyłania się obraz kobiety bezwzględnie wierzącej w swoje racje. Niepokojąca wizja pobudek oraz emocji, którymi ludzie kierują się u władzy, każe się zastanowić, czy współczesna historia Filipin nie zatacza koła.
Miasto smogu, reż. Meng Han
Problem smogu to bolączka ogólnoświatowa. W polskich miastach – zwłaszcza zimą – często mamy do czynienia z alertami ostrzegającymi o przekroczeniu dopuszczalnego stężenia rakotwórczych substancji w powietrzu. Jednak to o Chinach myślimy jako o jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw. Meng Han w swoim dokumencie portretuje urzędników, którzy odpowiedzialni są za walkę ze śmiertelnymi substancjami. Okazuje się, że pogoń za tanim produktem i szybką dostawą nie idzie w parze z ekologią. Nie tak łatwo jest negatywnie oceniać zachowania mieszkańców, którzy – próbując zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, takie jak ciepła woda – przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń powietrza.
Antoha MC. 2 X 2 = 5, reż. Maxim Tomash
Sekcja Muza i wena podczas tegorocznego festiwalu wydaje się jedną z najciekawszych. Muzyka zawsze stanowiła formę wyzwolenia dla artysty, który dzięki dźwiękom i słowom może być sobą. A wyrażanie swoich poglądów, zwłaszcza w kraju takim jak Rosja, może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Wywiady czy słowne rozważania zostały zastąpione przez twórcę dokumentu melodiami oraz tekstami utworów. Muzyczna podróż rosyjskiego hipstera urzeka odbiorcę swoją prostotą. Niewypowiedzianą zagadką wciąż pozostaje to, jak ten wiecznie uśmiechnięty facet bez trudu zainspirował tysiące ludzi. Odpowiedzi należy szukać w uchwyconych kadrach.
Blizny, reż. Agnieszka Zwiefka
Tematyka konfliktu na Sri Lance oraz terrorystycznej organizacji Tamilskich Tygrysów nie jest szczególnie znana w Polsce. Projekcja Blizn pozwoli w tym zakresie poszerzyć horyzonty, choć nie będzie to seans lekki. Opowieść Vetrichelvi, która miała zaledwie 17 lat, gdy wstąpiła do Tamilskich Tygrysów, jest uniwersalną historią o tym, jak wojna wpływa na życie człowieka. Bohaterka podejmuje działania mające wspierać niepełnosprawne kobiety. Okazuje się jednak, że proces zabliźniania się ran jest trudniejszy niż mogłoby się wydawać. Nie sposób zapomnieć o przeszłości, a Vetrichelvi będzie musiała zmierzyć się z prawdą o samej sobie.
Złapani w sieci, reż. Vit Klusak, Barbora Chalupova
Czescy twórcy zdecydowali się na kontrowersyjny eksperyment społeczny, który przekształcił się następnie w film dokumentalny. Funkcjonowanie pedofilii w internecie nie jest czymś zaskakującym. Natomiast skala tych zachowań przeszła najśmielsze założenia dokumentalistów. Projekcja skupia się nie tylko na samym zepsuciu, ale również na próbie ustalenia jego źródła. Nie zabraknie scen rodem z filmu sensacyjnego, bowiem aktorki zdecydowały się na spotkania z niektórymi mężczyznami w rzeczywistości. Projekcja dokumentu stanowi punkt wyjścia do dyskusji nad kwestią bezpieczeństwa dzieci w internecie, jak również poczuciem anonimowości sprawców.
Maja Jankowska
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz