środa, 6 marca 2019

Wojowniczki, mścicielki i wszystkie inne kobiety świętują



DCF zaprasza na świętowanie Dnia Kobiet pod hasłem „Wojowniczki i mścicielki”.

Hmm… myśląc „Dzień Kobiet” wspominam wszystkie dzielne osoby. Bo, choć w czasach peerelowskich kojarzył się zwykle z rajstopami i goździkami, ma swoją wspaniałą tradycję. Przecież 8 marca stał się Międzynarodowym Dniem Kobiet w 1910 roku, w czasie II Międzynarodowego Zjazdu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Dwa lata wcześniej w Nowym Jorku strajkujące kobiety, które chciały mieć prawa wyborcze i lepsze warunki pracy, zginęły. Sto dwadzieścia dziewięć kobiet zginęło w pożarze, były zamknięte w fabryce przez jej właściciela.

Balance for Better

Tegoroczny Dzień Kobiet ma swoje hasło: Balance for Better. Możemy sprawiać, by świat był coraz bardziej zrównoważony, a płcie postrzegane bez stereotypów. To dzięki otwartości i kreatywności możemy zyskać więcej.

I przecież mamy co świętować! Mamy czynne i bierne prawa wyborcze, wśród nas są artystki, polityczki, naukowczynie, filozofki. Jesteśmy dzielne. Czy jesteśmy wojowniczkami? Niestety, codziennie musimy nimi być, choć tęsknimy za pokojem i odpoczynkiem.

Świetne aktorki

8 marca we wrocławskim DCF-ie na ekranach pojawią się silne osobowości. Idąc do kina, wybieramy się na otwartą wojnę z policją razem z Mildred Hayes w „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" i będziemy walczyć z traktującym przedmiotowo kobiety watażką wraz z Cesarzową Furiosą w „Mad Max: Na drodze gniewu”.

Wspomnianą Mildred Hayes w „Trzy billboardy...” Martina McDonagha zagrała Frances McDormand. W tym filmie jest zdeterminowaną matką, próbującą dowiedzieć się, kto zabił jej córkę. Prowokacyjny przekaz kieruje do szeryfa, w roli którego wystąpił Woody Harrelson. Oboje to aktorskie osobowości. Frances McDormand za tę wybitną kreację została przed rokiem nagrodzona statuetką Oscara. A pomyśleć, że ponoć czuła się za stara do roli…

Pierwszego Oscara dostała za rolę w „Fargo” braci Coen, zagrała wówczas policjantkę w ciąży. Choć popularne jest powiedzenie „ciąża nie choroba”, wszystkie wiemy, że praca w tym stanie nie należy do łatwych. A praca policjantki jest jeszcze trudniejsza, niż zwykle. Oscar dla McDormand nie jest jedynym dla twórców filmu, bo za drugoplanową rolę rasistowskiego policjanta dostał go Sam Rockwell. Projekcja zacznie się o godz. 18.15. Po „Billboardach” czas na „Mad Max: Na drodze gniewu” w reżyserii George’a Millera, z Charlize Theron w roli Cesarzowej Furiosy. To ona żyje w świecie opanowanym przez mężczyzn i pomaga słabszym od siebie.

Chęć pomagania słabszym od siebie i wcielanie tej chęci w życie jest jedną z najwspanialszych cech człowieka. Oby nie tylko kobiet. Czego sobie i Wam życzę, zapraszając do kina.

Małgorzata Matuszewska

Fot. materiały prasowe DCF

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz